..

Veszedelmes kozmetikumok, óvjuk bőrünket!

Veszedelmes kozmetikumok, óvjuk bőrünket! Döbbenetes, többségünk vérében 300-nál is több vegyi anyag van jelen. A testidegen anyagok pedig természetüktől, koncentrációjuktól, s egyéni érzékenységünktől is függően a legkülönbözőbb betegségek kialakulását indukálhatják szervezetünkben. A bőr nem felejt, ezért jobb megelőzni a bajt.

 

 
Megkérdeztük a bőrgyógyászt.

Ahol csak tudjuk – főként kisbabáink, gyermekeink, de a saját kozmetikumaink megválogatásával – iktassuk ki életünkből a veszedelmes kemikáliákat. Arról, hogy e téren milyen anyagokat kerüljünk, dr. Beleznay Gyöngyike bőrgyógyász szakorvost kérdeztük. 

 

Ön szerint a kenceficék mely összetevői a legveszedelmesebbek?

A kisgyermekek ápolásához 5-6, felnőttként pedig naponta átlagosan tízféle kozmetikumot használunk. Egészségügyi problémákat okozhatnak – a teljesség igénye nélkül – a parabének, a színező- és illatanyagok, az alkohol, valamint az olajszármazékok. Különösen fontos odafigyelni, hogy ezektől a szerektől mentes készítményeket vásároljunk gyermekeink számára. Az ő bőrük védekező rendszere még nem elég fejlett, sokkal intenzívebben reagálhatnak az ilyen kártékony összetevőkre. Mindig a szülő felelőssége eldönteni, hogy csemetéink bőrápolásakor a jótékony növényi hatóanyagokat, vagy inkább a kártékony szintetikus anyagokat részesítik előnyben.

 

  • Parabének: csaknem száz éve a szépségipar favorit tartósítószerei, a kozmetikumok 90%-ában megtalálhatóak. Igazából csak az utóbbi tíz-tizenöt évben nézünk rájuk ferdeszemmel, mivel egy kutató mellrákos szövetekben felhalmozódva talált rájuk. Azóta vizsgálatok sokasága erősítette, illetve cáfolta ezt a hatást. Ami azonban kétségtelen, gyakran ludasak az allergiás megbetegedésekben. Nem véletlen, hogy a hatályos EU-szabályozás szerint a parabének egyenkénti aránya a kozmetikumokban legfeljebb 0, 4 százalék lehet.
  • Mesterséges színezékek: szinte minden kozmetikumban fellelhetőek, és kivétel nélkül egészségkárosítóak. Allergiát, bőrgyulladást, fényérzékenységet okozhatnak, s ez utóbbi nyomán pigmentfoltjainkért is felelősek lehetnek. Tulajdonképpen semmi más funkciójuk nincs, csak az, hogy eladhatóbbá varázsolják a termékeket.
Gondolom nem jobb a helyzet a többi kemikália terén sem…

Helyes a feltételezése.

  • Illatanyagok: egyrészt elfedik a kozmetikumeredeti illatát,másrészt illatélményt nyújtanak használójuknak. Ám nagy árat fizetünk ezért, ugyanis az eltelt húsz évben, a nikkel után ezek váltak a második számú kontaktallergénné. De felelősek lehetnek átmeneti vagy hosszan tartó bőrgyulladásokért, belélegezve egyéb allergiás tünetekért, s akkor még nem említettem szaglásbénító hatásukat.
  • Alkohol: a kozmetikumokhoz keverve az egyik feladata, hogy fertőtlenítsen. De inkább sűrűség szabályozóként, habzást csökkentőként, és tartósítószerként funkcionál, miközben kiszárítja bőrünket, viszketést, irritációt kelt, és elősegíti a különböző allergiás tünetek kialakulását is.
  • Kőolajszármazékok: közülük most azokat említem, amelyek természetes zsír- és olajpótlóként kerülnek a kozmetikumokba. Ezek „bűnlajstroma” igen hosszú: eltömítik a pórusainkat, blokkolják bőrünk természetes élettani folyamatait: a légzést, anyagcserét és a kiválasztást. Ezzel meggátolják a természetes méregtelenítés folyamatát, aminek következtében mitesszerek és pattanások alakulhatnak ki. Fokozzák a gyulladásra való hajlamot, és az ezzel együtt járó bőrbetegségek kialakulásának esélyét, például sömör, ekcéma, hiperkeratózisok – szaruképzési rendellenességek –, szeborrea, rozácea, stb. Végül, de nem utolsósorban ezek az anyagok is allergizálnak, sőt bőrünk idő előtti öregedését is elősegítik.
Milyen vizsgálattal lehet kimutatni, hogy egy adott kozmetikum kártékony gyermekünk vagy akár saját magunk számára is?

Kontakt allergia vizsgálattal. Ha kiderül, hogymelyik összetevő okozza panaszainkat, a bűnös szert tartalmazó készítményeket a továbbiakban nagy ívben kerülnünk kell. A felsorolt problémás anyagok „kiváltására” léteznek természetes és ártalmatlan alternatívák. Szerencsére ma már számos korszerű készítmény mentes a leggyakrabban panaszokat, allergiát okozó anyagoktól. Ezeket egy Európai Standard Sorozat tartalmazza.

 

Hogyan érdemes kozmetikumokat választanunk gyermekünk, vagy akár magunk részére?

Olyan termékeket szerezzünk be – leginkább patikából – amelyek parabénmentesek, mesterséges tartósítószereket nemtartalmaznak. Alkohol- és illatmentesek, vagy kevésbé illatosítottak és színezettek. Főleg azoknak javaslom mindezt, akik érzékeny bőrűek, illetve akik gyermekeiknek vásárolnak.

 

Mit javasol a bőrgyógyász?

Olyan termékeket, melyek gyógyszerészeti formulákat, valamint természetes aktív összetevőket is tartalmaznak, ráadásul klinikailag és dermatológiailag teszteltek, hipoallergének, parabén-, és színezékmentesek. Állatokon egyiket sem tesztelték!

Óvjuk bőrünket! Keresse a javasolt termékeinket az Eventus Pharma webáruházban.

 

Dr Beleznay Gyöngyike

Bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos, lézerterapeuta magánorvos
Derma-Art® Bőrgyógyászati Magánklinika

Web: www.dermaart.hu, Web: www.drbeleznay.hu
E-mail: drbeleznay@dermaart.hu
4400 Nyíregyháza Sóstói út 18/b
Mobil: +36 30 5540848
E-mail: office@dermaart.hu


© Derma-Art Kft - Minden jog fenntartva. Derma-Art Registered Trade Mark™ A weboldalon található anyagok, szerzői jogvédelem alatt állnak. Felhasználásuk csak Dr. Beleznay Gyöngyike bőrgyógyász engedélyével lehetséges. Amennyiben szeretné felhasználni a dermaart.hu weboldalon lévő anyagokat, úgy keresse Dr. Beleznay Gyöngyike bőrgyógyászt. Köszönjük.

 

 

Letölthető dokumentumok:

Figyelmébe ajánljuk

Ételintolerancia vizsgálat
Ételintolerancia vizsgálat
Rendszeresen visszatérő, sokféle kellemetlen panasz? Álmatlanság? Bőrproblémák: pattanások, viszkető vörös foltok, kiütések, depresszió, emésztési zavarok? Lehet hogy ételintoleranciája van? Jöjjön el ételintolerancia vizsgálatra!
Részletek
Megoldások pattanásos bőrre.
Megoldások pattanásos bőrre.
Az akné a bőr gyulladásos betegsége, amelyet a bőr pórusainak eltömődése következtében kialakuló felületes bőrelváltozások jellemeznek. Az akné a bőr faggyúmirigyeinek rendellenessége, ami a pórusok eltömődését és a pattanások megjelenését okozza.
Részletek
Mikrodermabrázió
Mikrodermabrázió
A mikrodermabrázió, mint kezelési eljárás a bőr mechanikai, fizikai lecsiszolását, radírozását jelenti. A mikrodermabráziós kezelés során a bőr felső hámrétegét, a felhámot mechanikai úton távolítjuk el, melynek hatására megújul a bőr.
Részletek

Szolgáltatásaink

Bőrgyógyászat

Bőrgyógyászat

Megoldások minden korosztálynak
További részletek
Esztétikai bőrgyógyászat

Esztétikai bőrgyógyászat

A szépség és fiatalság jegyében
További részletek
Lézerkezelések

Lézerkezelések

Lézerkezelések
További részletek
WEBSHOP

WEBSHOP

Használja otthoni ápoláshoz is!
További részletek

Dermaart BlogRSS